حمل کردن صندوق فرهنگیان روز گذشته اخبار اجتماعی

حمل کردن: صندوق فرهنگیان روز گذشته اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی کم‌خوابی بروزترین عامل آلزایمر

تحقیقات تازه دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد که الگوهای نامنظم خوابیدن در بزرگسالان سالم می‌تواند نشانه ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر باشد.

کم‌خوابی بروزترین عامل آلزایمر

کم خوابی بروزترین عامل آلزایمر

عبارات مهم : فعالیت

تحقیقات تازه دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می دهد که الگوهای نامنظم خوابیدن در بزرگسالان سالم می تواند نشانه ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، آیا شما عادت به قیلوله روزانه دارید یا شب ها بارها بیدار می شوید؟ یافته های یک مطالعه تازه نشان می دهد که اختلالات در تناوب خواب و بیداری فرد و ساعت داخلی بدن ممکن است خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را زیاد کردن دهد.

کم‌خوابی بروزترین عامل آلزایمر

این مطالعه بیان می کند که عدم تعادل ساعت طبیعی بدن یا سیستم روزانه بزرگسالان بالغ ممکن است منجر به اختلال فرآیندهای مغزی شود که نهایتا به دمانس، به خاص بیماری آلزایمر منتهی می شود.

مدت هاست که مبتلا شدن به آلزایمر را با اختلالات ساعت داخلی بدن مرتبط می دانند، ولی جهت نخستین بار است که یک مطالعه به بررسی رابطه تناوب خواب و بیداری به عنوان شاخص توسعه این بیماری عصبی در سن بالاتر پرداخته است.

تحقیقات تازه دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد که الگوهای نامنظم خوابیدن در بزرگسالان سالم می‌تواند نشانه ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر باشد.

“دکتر یو.ال جو” از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: ما متوجه شدیم که بهم خوردن ریتم بدن(ساعت بدن)، یعنی زمانی که فرد در طول روز مکررا استراحت های کوتاه مدت، یا در طول شب فعالیت های مکرر داشته باشد، با ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر مرتبط است.

محققان، ریتم های روزانه 189 داوطلب از مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر “نایت” را بررسی کردند. داوطلبان عمدتا زنان بودند که به طور میانگین 67 ساله و دارای تحصیلات عالی بودند.

بر روی مچ دست شرکت کنندگان، ردیاب راه اندازی شد تا به مدت یک یا دو هفته الگوی فعالیت و خواب آنها را در منزل ثبت کند. آنها همچنین جداول خواب روزانه را تکمیل می کردند.

کم‌خوابی بروزترین عامل آلزایمر

این سیستم افرادی که فعالیت نامنظم در طول روز و اختلال خواب در شب را تجربه می کردند، ردیابی کرد.

برای تشخیص حضور پلاک آمیلوئید و پروتئین های مرتبط با آلزایمر در مغز، اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون(ذره کوچک مثبت) یا PET انجام شد.

تحقیقات تازه دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد که الگوهای نامنظم خوابیدن در بزرگسالان سالم می‌تواند نشانه ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر باشد.

از میان تمامی شرکت کنندگان، 139 نفر از آنها در تحقیق هیچ علامتی از پروتئین های آمیلوئیدی مرتبط با آلزایمر زودرس دیده نشد. اکثر داوطلبان دوره های خواب و بیداری طبیعی داشتند. اختلالات ساعت بدن با پیری، تنگی نفس در خواب و سایر علل مرتبط است.

50 شرکت کننده باقی مانده که در اسکن PET یا مایع مغزی نخاعی اختلال نشان دادند، اختلال قابل ملاحظه ای در ساعت بدن خود داشتند.

کم‌خوابی بروزترین عامل آلزایمر

شرکت کنندگان که فعالیت شبانه و استراحت روزانه داشتند، احتمال دارد پلاک آمیلوئید در مغز آنها ایجاد شود.

سطح آمیلوئید هنگامی که خواب مختل می شود یا زمانی که یک فرد خواب کافی نداشته باشد، زیاد کردن می یابد.

با توجه به گزارش انجمن آلزایمر آمریکا، بیماری آلزایمر ششمین علت فوت و میر در ایالات متحده در این کشور است.

هر 66 ثانیه یک نفر دچار این بیماری می شود و تا سال 2060، حدود 15 میلیون نفر در آمریکا، دمانس، آلزایمر یا اختلال شناختی ملایم خواهند داشت.

از سال 2000 تا کنون میزان فوت و میر مرتبط با آلزایمر 89 درصد زیاد کردن یافته است و این بیماری زیاد از سرطان پستان و سرطان پروستات قربانی گرفته است.

از هر سه سالمند یک نفر به علت مبتلا شدن به آلزایمر یا یکی دیگر از اشکال دمانس می میرد.

ممکن است فرد نشانه های قابل توجهی از این بیماری را نداشته باشد، ولی ممکن است علائم آلزایمر زودرس را بروز دهد. در ایالات متحده آمریکا، تقریبا 47 میلیون نفر دارای علائم اولیه این بیماری هستند که به تدریج حافظه و مهارت های تفکر فرد را مختل می کند.

این مطالعه می تواند به پزشکان یاری کند تا افرادی را که در معرض خطر مبتلا شدن به آلزایمر قرار دارند، سریعتر از حد ممکن شناسایی کنند.

تغییرات در رفتار، خلق و خو و مهارت های شناختی می تواند به این معنی باشد که فرد نشان دهنده علائم اولیه این بیماری است.

طبق گزارش انجمن آلزایمر، علائم هشداردهنده آلزایمر عبارتند از تغییراتی در خلق و خو یا شخصیت، خروج از کار یا کناره گیری از فعالیت های اجتماعی، قضاوت غلط، گم کردن اشیا و از دست دادن توانایی بازخوانی مراحل، پرسشها تازه با کلمات در گفتار و نوشتار، مسئله درک روابط فضایی و بصری، سردرگمی در وقت و مکان، مسئله در تکمیل وظایف آشنا، چالش در برنامه ریزی و یا حل پرسشها و از دست دادن حافظه.

ورزش ایروبیک و شیوه زندگی همراه با فعالیت ممکن است به تاخیر افتادن بیماری کمک کند.

این مطالعه در مجله Jama Neurology انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: فعالیت | بیماری | روزانه | مطالعه | آلزایمر | آلزایمر | مبتلا شدن | علائم هشداردهنده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs