حمل کردن صندوق فرهنگیان روز گذشته اخبار اجتماعی

حمل کردن: صندوق فرهنگیان روز گذشته اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آقای روحانی، با مردم حرف بزن! / عبدالله رمضان‌زاده

هنوز به آقای روحانی در مسیری که پیش‌ می‌رود، نمره قبولی می‌دهم علی‌رغم همه انتقاداتی که به خصوص خود من به شکل شخصی به اوضاع وزارت کشور و انتصابات انجام گرفته در

آقای روحانی، با مردم حرف بزن! / عبدالله رمضان‌زاده

عبدالله رمضان زاده: آقای روحانی، با مردم حرف بزن!

عبارات مهم : طبیعی

هنوز به آقای روحانی در مسیری که پیش می رود، نمره قبولی می دهم علی رغم همه انتقاداتی که به خصوص خود من به شکل شخصی به اوضاع وزارت کشور و انتصابات انجام گرفته در استان ها دارم ولی اعتقاد دارم آقای روحانی از بسیاری جهات ارجح است نسبت به همه کسانی که ممکن است رقیب روحانی محسوب شوند. از رایی که به آقای روحانی دادم، دفاع می کنم و فکر می کنم در شرایطی که رای دادم هیچ گزینه دیگری نداشتم. بااهمیت ترین نقدی که من به دولت روحانی می کنم این است که راجع به پرسشها کشور توضیح نمی دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه آفتاب یزد نوشت: «اگر مبتلا به بیماری «آسم» باشی کمتر بهانه ای می توانی بیابی تا در یکی از آلوده ترین روزهای پایتخت، هنگامی که دولت اقدام به تعطیلی مدارس پایتخت کشور عزیزمان ایران کرده هست، راهی خیابان ها ی دودی شوی. گپ وگفت با عبدالله رمضان زاده یکی از آن بهانه ها ی ناب بود. سخنگوی قوه مجریه اصلاحات با آن که دیگر در منصبی اجرایی مشغول به کار نیست ولی هنوز وظیفه خود را اطلاع رسانی به مردم سرزمینش می داند و علیرغم برخوردار نبودن از تریبونی رسمی همچون سایر صورت ها ی مشهور اصلاح طلب، جهت آگاهی بخشیدن به مردم شبکه ها ی اجتماعی چون توییتر و اینستاگرام را برگزیده است که گاه دیتاهایش پرده از حقیقتی برمی دارد و جنجال می آفریند. همچون ماجرای کنار گذاشتن شهیندخت مولاوردی از معاونت زنان در دولت دوازدهم که جهت نخستین بار از زبان رمضان زاده شنیده شد.

آقای روحانی، با مردم حرف بزن! / عبدالله رمضان‌زاده

بهانه دیدار با سخنگوی قوه مجریه اصلاحات موج انتقاداتی است که علیه حسن روحانی و دولتش در هفته ها ی اخیر شکل گرفته که سرآغازش انتشار متن لایحه بودجه ۹۷ و وجود لوایحی چون زیاد کردن سه برابری عوارض خروج از کشور و گرانی بنزین بود و با ایجاد کمپین پشیمانی از رای به روحانی به وسیله گروه ها ی مخالف دولت و پیوستن بعضی صورت ها ی هنری و ورزشی به آن استمرار یافت. عبدالله رمضان زاده بر این باور است که روحانی باید در این مقطع حساس وارد میدان شود و با مردم اطراف پرسشها دولتش حرف بزند. او باور دارد که علیرغم وجود کاستی ها یی در دولت دوازدهم، همچنان حسن روحانی عالی ترین گزینه جهت ریاست جمهوری کشور عزیزمان ایران است و بدیلی هم ندارد.

متن زیر گزیده گفت وگوی «آفتاب یزد» با دکتر عبدالله رمضان زاده، استاندار اسبق کردستان و سخنگوی قوه مجریه اصلاحات است.

هنوز به آقای روحانی در مسیری که پیش‌ می‌رود، نمره قبولی می‌دهم علی‌رغم همه انتقاداتی که به خصوص خود من به شکل شخصی به اوضاع وزارت کشور و انتصابات انجام گرفته در

– ما اصلاح طلبان مسیری جهت حرکت گزینش کرده ایم که آن مسیر، حرکت قانونی، تدریجی، مدنی و به دور از خشونت است.

– به نظر من آقای روحانی در آن مسیر حرکت می کند و عبور از روحانی معنایی ندارد. ولی خب انتقاداتی به شیوه رفتاری دولت آقای روحانی وارد است که آقای روحانی باید به این انتقادات پاسخ دهد.

– بااهمیت ترین نقدی که من به دولت روحانی می کنم این است که راجع به پرسشها کشور توضیح نمی دهد.

آقای روحانی، با مردم حرف بزن! / عبدالله رمضان‌زاده

– آقای روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه اش همه چیز را خوب ارائه می دهد؛ در حالی که گاهی گفته هایش با واقعیات جامعه سازگاری ندارد.

– شما هنگامی که یک مدیر جمهوری را گزینش می کنی، او را جهت یک دوره چهار ساله گزینش می کنی و در این دوره ممکن است بعضی از اموری که آن دولت انجام می دهد باب میل شما نباشد. این به معنای عبور از مدیر جمهور نیست.

هنوز به آقای روحانی در مسیری که پیش‌ می‌رود، نمره قبولی می‌دهم علی‌رغم همه انتقاداتی که به خصوص خود من به شکل شخصی به اوضاع وزارت کشور و انتصابات انجام گرفته در

– مطالبات و انتقادات باید برقرار باشد. نباید به خودسانسوری پرداخت ولی در این میان دفاع از روحانی همچنان معنادار است.

– من هنوز به آقای روحانی در مسیری که پیش می رود، نمره قبولی می دهم علی رغم همه انتقاداتی که به خصوص خود من به شکل شخصی به اوضاع وزارت کشور و انتصابات انجام گرفته در استان ها دارم ولی اعتقاد دارم آقای روحانی از بسیاری جهات ارجح است نسبت به همه کسانی که ممکن است رقیب روحانی محسوب شوند.

آقای روحانی، با مردم حرف بزن! / عبدالله رمضان‌زاده

– من از رایی که به آقای روحانی دادم، دفاع می کنم و فکر می کنم در شرایطی که رای دادم هیچ گزینه دیگری نداشتم و امروز هم اگر انتخابات برگزار شود باز با همین شرایطی که مشاهده کرده ایم و با همین مشکلاتی که دولت با آن مواجه هست، به آقای روحانی رای می دهم.

– باید با مردم به طور مرتب حرف زد و واقعیت ها را به آنها گفت.

– واقعیت این است آن چه در اختیار آقای روحانی قرار گرفته، بسیار وخیم تر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم. فشارهایی روی بودجه کشور وجود دارد. این واقعیات باعث می شود تا به روحانی کمک کنیم از این فشار خارج شود. نمی شود روحانی را تنها گذاشت در برابر مشکلاتی که وجود دارد. این به معنای توجیه گری نیست. به معنای ترجیح یک سری شرایط بر شرایط دیگر است.

– شما تصور کنید که الان آقای روحانی نباشد و در شرایط انتخاباتی هم قرار داشته باشیم. چه کسی امروز می خواهد جای آقای روحانی بنشیند که حمایت همه جناح ها را داشته باشد و بتواند کار را پیش ببرد؟ ما هنوز فکر می کنیم آقای روحانی مناسب ترین گزینه هست؛ علیرغم همه انتقاداتی که گفتم به آقای روحانی داریم، هم در زمینه انتصاباتش و هم در زمینه برنامه های توسعه ای ولی آقای روحانی هنوز ترجیح دارد به سایر کسانی که مطرح هستند.

– یک سری از دوستان اصلاح طلب ما که در اینترنت به فعالیت می پردازند، بدون عهده دار بودن مسئولیت خاصی، یعنی تنها به بیان نظرات شخصی ارزش می پردازند، بعضی انتقادات ارزش با واقعیات منطبق نیست و شرایط دولت را متوجه نیستند.

– واکنش‌ها آقای روحانی در ایام انتخابات غیر طبیعی بود. از او انتظار نمی رفت که در ایام انتخابات دست به آن رفتارهای غیر طبیعی بزند و انتظارات را اوج ببرد. نباید چنین کاری را می کرد. آقای روحانی با واقعیات کشور آشنا بود و می دانست چقدر اختیار دارد و منابع مالی چقدر است و اوضاع هزینه ای کشور چگونه هست. با علم بر این مشکلات، انتظارات را اوج برد. این نقد جدی ما به واکنش‌ها آقای روحانی در وقت انتخابات هست. وگرنه آقای روحانی الان، آقای روحانی همیشگی است با شناختی که ما از او داریم. آن فردی که شما در انتخابات دیدید آن آقای روحانی نبود.

– چون آشنایی مان از آقای روحانی از قبل از انتخابات همین بود، واکنش‌ها و رویکرد امروز او جهت مان طبیعی جلوه می کند. من در همان ایام انتخابات گفتم که نباید انتظارات را بیش از حد اوج برد چون قابل تحقق نیست در شرایط کوتاه مدت. این آقای روحانی که الان می بینیم روحانی طبیعی، عادی و همیشگی است.

روحانی طبیعی به نظر من رای می آورد. تحت هیچ شرایطی مردم کشور عزیزمان ایران به آقای رئیسی یا آقای قالیباف رای نمی دادند.

– تمام بودجه های دولت های جمهوری اسلامی به غیر از بودجه های دولت های احمدی نژاد براق بوده هست. یعنی بودجه ها به مجلس ارائه می شدند با مصرف درآمدی، مصرف هزینه ها و نوع تامین درآمدهای مشخص ولی تنها در دولت احمدی نژاد بود که همه سازوکارهای قانونی کشور به هم خورد یکی از این سازوکارها هم بودجه کشور بود.

– احمدی نژاد بودجه را سر وقت به مجلس ارائه نمی کرد و بعد دو برگه می داد، سی دی گم می شد و از این قبیل اتفاقات تنها در دولت او رخ می داد.

– آقای روحانی یک عبارت بسیار مهم را در مجلس بیان کرد که آن را باید راهنمای عمل و راهنمای تفکر و تحلیل قرار داد و آن این بود که ممکن است دولت بعدی نتواند کشور را اداره کند. به باور من این جمله او، جمله ای تاریخی بود و اساسی؛ به این معنا که ما در چالش و بحران نظام بودجه ریزی مان قرار گرفته ایم.

– با اطلاعی که من دارم، تخصیص بودجه عمرانی در شش ماه اول سال زیر ۱۰ درصد بوده هست. یعنی هیچ کار عمرانی ای در کشور انجام نشده جهت این که دولت منابع مالی ندارد. مجموع درآمدهای نفتی کشور به حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان شاید نرسد. به این ترتیب نظام توسعه ای کشور دچار اختلال شده است هست. نظام تحول سلامت دچار اختلال شده است هست. نظام یارانه ها دچار اختلال شده است هست. جهت همین هم آقای روحانی بودجه ای را ارائه داده تا با حداکثر توان خود، درآمدها را زیاد کردن و هزینه ها را تقلیل دهد.

– مشکلی که وجود دارد این است که در مقاطعی که آقای روحانی در معرض انتقاد واقع شده، هنگامی که است که درآمد دولت را زیاد کردن می دهد و دوباره در مقاطعی که مورد نقد قرار می گیرد، زمانی است که هزینه ها را کم کردن می دهد. یعنی از دو طرف در معرض انتقاد هست. که هر دو خارج از اختیار آقای روحانی هست. نظام هزینه ای چگونه باید کم کردن یابد که کسی انتقاد نکند و درآمدها چگونه زیاد کردن یابد که در معرض انتقاد کسی قرار نگیرد.

– دولت با فشار مضاعفی در خصوص اوضاع بودجه مواجه شده است هست. راهی که پیش گرفته درست است ولی با مخالفت جناح رقیب و نیروهای صاحب قدرت مواجه شده است هست. راه حل آن هم اصلاح اوضاع سیاست خارجی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی است که بتواند به اقتصاد ملی کمک کند. بنابراین پرهیز از تنش سیاسی هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی یکی از اولویت های مهم دولت جهت برطرف بحران های اقتصادی هست. این شیوه ای است که آقای روحانی در پیش گرفته و مورد نقد واقع می شود که آیا به بعضی انتظارات پاسخ نمی دهد آقای روحانی از هر کاری که به تنش بینجامد در حال جلوگیری است جهت این که به وضع معیشت، اشتغال و اقتصاد کشور بپردازد.

هنگامی که قیمت نان زیاد کردن یافت، این صورت ها کجا بودند که اعتراض کنند؟ قیمت نان معضل عموم مردم است یا سفرهای خارجی؟ طرح تحول سلامت دچار مسئله شده است هست. آیا کسی در مورد آن در اینترنت صحبت نمی کند؟ این انتقادات را باید به جامعه مدنی هم داشته باشیم که جامعه مدنی در اولویت بندی خواسته ها یش متفاوت عمل می کند.

– آمار رسمی می گوید که حدود هفت درصد از جامعه تنها سفر خارجی می رود. فرض کنیم تصمیم دولت اشتباه و اصلا کاملا اشتباه باشد. این تصمیم تنها هفت درصد از جامعه را متاثر می سازد. منتها در این هفت درصد گروهی هستند که می توانند حرف بزنند و خواسته ارزش را بیان کنند. هنگامی که طرح تحول سلامت دچار مسئله می شود صد درصد جامعه دچار بحران می شود بعد آیا هیچ کس در مورد آن صحبت نمی کند. هنگامی که در آموزش و پرورش با مسئله معیشت معلمان روبه رو هستیم آیا کسی در مورد آن صحبت نمی کند؟

– فرض کنیم کل تصمیم زیاد کردن سه برابری عوارض خروج از کشور کاملا غلط است ولی تصویری العملی که به آن شد، طبیعی نبود. یعنی ما منافع شخصی مان را قرار می دهیم در برابر منافع عمومی. فردی که سلبریتی است و در مردم نفوذ دارد یا آن که دارای اشتهار هست، باید به خواسته های عمومی هم توجه کند و نگاهش را متوجه منافع عمومی مردم کند نه منافع شخصی خود یا اقلیت کوچکی از جامعه.

– به نظر من طبیعی است که آقای روحانی بخواهد به آینده روسای جمهوری سابق دچار نشود. هر کسی که وارد عرصه سیاست شود، تا هنگامی که که توان دارد از همه ظرفیت هایش استفاده می کند ولی مسئله را آیا شخصی می کنید؟ شاید آقای روحانی در حال طی کردن مسیری است که روسای جمهوری قبلی را هم به صحنه سیاسی بازگرداند. من خیلی بدبین نیستم.

– منابع مالی دولت جهت انتظارات جامعه کفایت نمی کند. اگر کسی وعده داده است که به عنوان نمونه در سال اول دولت دوم روحانی وضع مردم کشور عزیزمان ایران مثل وضع مردم نیوزیلند می شود، یا فاقد عقل سیاسی بوده یا آن که قصد فریب کاری داشته هست. ما همین که کشورمان در دولت آقای روحانی مثل ونزوئلا نشده باید خوشحال باشیم در حالی که هنگامی که آقای روحانی روی کار آمد، مثل ونزوئلا بودیم و قیمت تورم مان اکنون به ۶۰۰ درصد نرسیده به معنای آن است که اقدامی انجام شده است است.

– این که در خرید گندم از کشاورزها به توزیع یارانه می پردازیم به معنای آن است که اوضاع کشاورزان ما بهتر از دولت قبل شده است هست. این که در بیمارستان ها بیماران را به علت بی پولی بیرون نمی کنند و به نگهداری از آنها می پردازند، یعنی تحولی شکل گرفته است.

– شرایط کشور شرایط عادی نیست منتها عده ای به جای این که نقدشان را متوجه موسسه هایی که بیشترین هزینه را می کنند، بنمایند فشارها را بر دولت وارد می کنند. از آن طرف آن موسساتی که بیشترین هزینه مصرفی را دارند، ساکت نشسته اند و جزو منتقدین هستند.

– آقای روحانی نیازمند فضای باز جهت جذب سرمایه خارجی هست. بعد یک روزنامه تیتر می زند که فردا به فلان جا حمله کنید و بعد فردا آنجا را می زنند. یا یک روزنامه تیتر می زند ما از جنگ با عربستان استقبال می کنیم. در چنین شرایطی آیا سرمایه گذار سرمایه گذاری می کند؟

– آقای روحانی در گزینش افراد همکارش دقت مورد نیاز را مطابق خواسته های مردم نداشته هست، هم در توانایی هایشان و هم در جهت گیری های سیاسی شان.

– باید توجه کرد که از نظر عملکرد، آقای غلامی خوب عمل کرده و رفتارش واکنش‌ها مناسبی بوده هست. علیرغم انتقاداتی که ممکن است در مورد او مطرح شود، ولی ببینید که چه تعداد سخنران از نیروهای اصلاح طلب در دانشگاه ها توانستند صحبت کنند؛ این نکات مثبت رو باید دید.

– یک توصیه را در نظر بگیرید. آقای روحانی گفته است که در چهار سال پیش رو هدفم برطرف فقر مطلق هست، نگفته است که هدفم ثروتمند کردن طبقه میانگین هست. اگر حرکتی در این جهت می کند، بسیار خوب است و باید از آن استقبال کرد.

– ما هم شایعاتی شنیده ایم و کسی به تکذیب آن نپرداخته هست. انتظار داریم یا آقای روحانی یا آقای جهانگیری خودشان به ارائه توضیح بپردازند. ما هم سردرگم این شایعات هستیم و نمی دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

– به نظر من استعفا نوعی فریبکاری محسوب می شود. اگر آقای جهانگیری می تواند به دولت کمک کند، باید بماند و یاری کند ولی اگر واقعا این شایعات درست باشد که جلوی کارش را می گیرند، طبیعی است که باید کنار بکشد. در صورتی که فکر می کند هنوز می تواند تاثیرگذار باشد که به نظر من آقای جهانگیری شخصیت تاثیرگذاری دارد، نباید استعفا بدهد.

واژه های کلیدی: طبیعی | انتخابات | بودجه کشور | حسن روحانی | دولت روحانی | رقیب روحانی | لایحه بودجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs